39937 artykułów dostępnych od ręki
Gwarancja niskich cen
Wysyłka gratis od 299 zł
Kup teraz zapłać później
Zwrotdo 30 dni
6 sklepów
stacjonarnych
Ocena klientów 4.57/5
Koszt wysyłki paczkiod 9.95 zł

Baza olejowa PAO/ESTER - dlaczego jest najkorzystniejsza dla silnika?

2020-09-02

Polecane produkty


Najwięcej korzyści dla silnika przynoszą oleje z grupy IV PAO/ESTER, jednakże oleje takie posiada w swojej ofercie niewielka ilość producentów. Najbardziej solidnymi markami, które mogą pochwalić się takimi produktami są m.in. Xado, Millers czy Q8. Oleje oparte na bazach PAO/ESTER są o wiele bardziej wytrzymałe od zwykłych olejów, dzięki czemu dłużej utrzymują swoje optymalne właściwości. Mniejsza za to jest odparowalność, dzięki czemu zużycie oleju jest mniejsze i zmniejsza się efekt gęstnienia oleju. Dzięki temu oleje oparte na bazach PAO/ESTER są lepiej przystosowane do pracy w ciężkich warunkach oraz w silnikach o podniesionych mocach.

Korzyści wynikające ze stosowania baz PAO/ESTER:

  • redukcja tarcia, mimo, że lepkość oleju nie jest niższa.
  • straty energii w wyniku tarcia są mniejsze
  • zużycie paliwa zostaje zredukowane
  • silnik zużywa się wolniej
  • żywotność silnika jest wydłużona
  • niskie tarcie skutkuje obniżeniem zużycia paliwa
  • niskie tarcie wydłuża żywotność części ruchomych w silniku, zwłaszcza chwilę po rozruchu
  • redukcja kosztów utrzymania pojazdu: niższe zużycie paliwa oraz dłuższa żywotność

Każdy olej używany jako środek smarny sformułowany jest na jakimś oleju bazowym1. Zostały one podzielone przez amerykański instytut naftowy (API)  na pięć kategorii (API 1509, dodatek E). Pierwsze trzy grupy to bazy tworzone z ropy naftowej, grupa IV to pełne syntetyki (polialfaolefiny), a grupa piąta to wszystkie inne oleje bazowe nie zawarte w grupach od I do IV. My jednak skupimy się na grupie IV i V.

 

  Kategoria oleju bazowego Nasycenie (%) Siarka (%) Wskaźnik lepkości
Mineralne Grupa I <90 >0,03 80 do 120
Grupa II >90 <0,03 80 do 120
Grupa III >90 <0,03 >120
Syntetyczne Grupa IV

Syntetyczne oleje PAO

Grupa V

Wszystkie inne bazy olejowe nie zawarte w grupach I, II, III lub IV

 

 

Grupa IV

Oleje grupy IV to polialfaolefiny (PAO).  Te oleje syntetyczne są produkowane w procesie zwanym syntetyzacją. Grupa ta charakteryzuje się  dużo szerszym zakresem temperatur pracy i bardzo wysoką odpornością na bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury. 

Grupa V

Grupa V to oleje niesklasyfikowane w pozostałych czterech grupach, włączając silikony, estry fosforanowe, polialkaglikole, poliolestry itd. Oleje te są czasami mieszane z innymi olejami bazowymi dla uzyskania pożądanych właściwości. Za przykład mogą tutaj posłużyć oleje sprężarkowe PAO/Ester. Olej estrowy wytrzymuje wyższe temperatury od PAO, a dodatkowo zapewnia większą detergencję w porównaniu do zwykłej bazy PAO, co z kolei powoduje zwiększenie przerw między wymianami oleju.

1)      Olejem bazowym nazywamy czysty olej, przed dodaniem jakichkolwiek dodatków

2)      Wynika to z tego, że do nienasyconego atomu węgla w cząstce węglowodorowej jako pierwszy „przyklei” się atom tlenu, co dla oleju jest zjawiskiem destruktywnym. Wysycenie wszystkich wolnych wiązań węgla wodorem znakomicie wydłuża żywotność oleju.


 

Polecamy